Powiatowy Lekarz Weterynarii potwierdza wystąpienie wirusa H5N8 u martwego łabędzia

łabędziePowiatowy Lekarz Weterynarii w Ząbkowicach Śląskich informuje o wystąpieniu pierwszego na terenie powiatu przypadku wysoce zjadliwej grypy u ptaków dzikich. Choroba stwierdzona została w dniu 31 stycznia 2017 r. w badaniach prób wykonanych przez laboratorium Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach pobranych od martwego łabędzia niemego znalezionego na brzegu rzeki Nysa Kłodzka, w miejscowości Przyłęk, gmina Bardo.

 

W związku z powyższą sytuacją i bardzo dużym zagrożeniem przeniesienia tej choroby na okoliczne hodowle drobiu informuję, że obowiązuje rygorystyczne przestrzeganie przez właścicieli ptaków zakazów i nakazów określonych w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 20 grudnia 2016 r. w sprawie zarządzenia środków związanych z wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków (Dz. U. z 2016 r. poz. 2091), a w szczególności:

  1. zakaz przemieszczania drobiu bez zgody powiatowego lekarza weterynarii:
  2. zakaz pojenia drobiu wodą ze zbiorników, do których dostęp mają dzikie ptaki;
  3. zakaz wnoszenie na teren gospodarstwa, w którym utrzymywany jest drób, zwłok dzikich ptaków lub tusz ptaków łownych;
  4. zakaz sprzedaży drobiu i innych ptaków na targowisku;
  5. nakaz zamknięcia drobiu w obiektach budowlanych, w sposób uniemożliwiający kontakt z innym drobiem i ptakami dzikimi
  6. nakaz zgłaszania do powiatowego lekarza weterynarii miejsc w których utrzymywany jest drób lub inne ptaki, za wyjątkiem ptaków utrzymywanych na stałe w pomieszczeniach mieszkalnych;
  7. nakaz utrzymywania drobiu w sposób wykluczający jego dostęp do zbiorników wodnych, do których dostęp mają dzikie ptaki;
  8. nakaz przechowywania paszy oraz karmienie i pojenie drobiu w sposób zabezpieczający przed dostępem ptaków dzikich;
  9. nakaz zgłaszania do powiatowego lekarza weterynarii lub najbliższej lecznicy dla zwierząt zachorowań drobiu, w szczególności wystąpienia objawów nerwowych i duszności oraz zwiększonej śmiertelności w stadzie.

 

Powyższe zakazy i nakazy oraz obowiązek zgłoszenia utrzymania drobiu dotyczą wszystkich właścicieli ptaków, również prowadzących hodowlę na własne potrzeby oraz właścicieli gołębi.

 

Dodatkowe informacje można uzyskać oraz dokonać zgłoszenie hodowli drobiu lub utrzymania innych ptaków w Powiatowym Inspektoracie Weterynarii w Ząbkowicach Śląskich, ul Daleka 19 łub pod tel. Nr 74/815-76-35.

 

W związku z tym, że zakażeniu mogły ulec również ptaki dzikie przebywające na innych zbiornikach wodnych na terenie powiatu, zaleca się ograniczenie wycieczek i spacerów, w szczególności ze zwierzętami, w miejscach bytowania ptaków wodnych, w celu niedopuszczenie do przeniesienia choroby na stada hodowlane drobiu oraz wstrzymania się od dokarmiania dzikiego ptactwa wodnego, celem ograniczenia jego skupisk, które sprzyjają rozprzestrzenianiu się choroby.

 

Informuję, że wirus ptasiej grypy typu H5N8 nie jest groźny dla człowieka, powoduje jedynie duże straty w hodowli drobiu.

1 drob obrazek

 

Kontakt do Powiatowej Inspekcji Weterynaryjnej:

Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Ząbkowicach Śląskich
57-200 Ząbkowice Śląskie
ul. Daleka 19
tel. 74-815-76-35; fax 74-815-15-05

Telefony alarmowe: 600 073 883; 600 073 884

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

gmina: Ząbkowice Śląskie
powiat: ząbkowicki
województwo: dolnośląskie

NIP: 887-15-97-703

Godziny urzędowania:
poniedziałek - piątek: 7:30 - 15:30

 

logo1 logo2 logo3 logo4 logo5
W3A.PL Logo