1500 zł mandatu za trzymanie drobiu na powietrzu

21500 zł to najmniejszy mandat, który może nałożyć Powiatowy Inspektorat Weterynaryjny w Ząbkowicach Śląskich na hodowców drobiu, którzy wypuszczą hodowane ptaki poza budynki gospodarcze. Natomiast 700 zł to kwota, którą zapłaci hodowca nie posiadający maty dezynfekcyjnej przed wejściem do budynku lub kurnika. Zasada tyczy się nawet najmniejszych hodowców, którzy w swoim inwentarzu mają zaledwie kilka kur lub kaczek. Rygorystyczne przepisy dla hodowców wprowadza rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 20 grudnia 2016 r. w sprawie zarządzenia środków związanych z wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków (Dz. U. z 2016 r. poz. 2091). Wszystko przez wystąpienie pierwszego na terenie powiatu ząbkowickiego przypadku wysoce zjadliwej grypy u ptaków dzikich typu H5N8.

 


W środę 1 lutego 2017 r. w Starostwie Powiatowym odbyło się posiedzenie zespołu do spraw zarządzania kryzysowego, w którym udział wzięli przedstawiciele Powiatu Ząbkowickiego, Powiatowego Inspektoratu Weterynarii, Policji, Straży Pożarnej, Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej oraz Wydziałów Zarządzania Kryzysowego Gminy Bardo, Kamieniec Ząbkowicki i Powiatu. Omawiano sytuację w powiecie odnośnie padniętych łabędzi zlokalizowanych na rzece Nysa Kłodzka w miejscowości Przyłęk. Do tej pory martwych ptaków znaleziono 21, a przeprowadzone badania potwierdziły obecność patogenu wysoce zjadliwej grypy ptaków typu H5N8.


Aby zapobiec przeniesieniu wirusa na zwierzęta hodowlane Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Główny Lekarz Weterynarii przypominają o zasadach bioasekuracji, których nieprzestrzeganie może spowodować bardzo poważne konsekwencje dla hodowców z bardzo wysokimi mandatami finansowymi włącznie. Przypominamy więc o rygorystycznym przestrzeganiu zasad, a w szczególności:

  • zakaz przemieszczania drobiu bez zgody powiatowego lekarza weterynarii:
  • zakaz pojenia drobiu wodą ze zbiorników, do których dostęp mają dzikie ptaki;
  • zakaz wnoszenie na teren gospodarstwa, w którym utrzymywany jest drób, zwłok dzikich ptaków lub tusz ptaków łownych;
  • zakaz sprzedaży drobiu i innych ptaków na targowisku;
  • nakaz zamknięcia drobiu w obiektach budowlanych, w sposób uniemożliwiający kontakt z innym drobiem i ptakami dzikimi
  • nakaz zgłaszania do powiatowego lekarza weterynarii miejsc w których utrzymywany jest drób lub inne ptaki, za wyjątkiem ptaków utrzymywanych na stałe w pomieszczeniach mieszkalnych;
  • nakaz utrzymywania drobiu w sposób wykluczający jego dostęp do zbiorników wodnych, do których dostęp mają dzikie ptaki;
  • nakaz przechowywania paszy oraz karmienie i pojenie drobiu w sposób zabezpieczający przed dostępem ptaków dzikich;
  • nakaz zgłaszania do powiatowego lekarza weterynarii lub najbliższej lecznicy dla zwierząt zachorowań drobiu, w szczególności wystąpienia objawów nerwowych i duszności oraz zwiększonej śmiertelności w stadzie.


WAŻNE: Z powodu gromadzenia się dzikiego ptactwa przy brzegach Nysy Kłodzkiej oraz odnalezionych w rzece i przy brzegach martwych ptaków uprasza się o zaprzestanie spacerów wydłuż biegu tej rzeki. Patogen ptasiej grupy bowiem charakteryzuje się bardzo długą żywotnością (do 5 tygodni) i może być przenoszony m.in. poprzez ściółkę na obuwiu, zwierzęta domowe np. psy, koty, a także lisy i inne zwierzęta.


Kontakt do Powiatowej Inspekcji Weterynaryjnej:

Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Ząbkowicach Śląskich
57-200 Ząbkowice Śląskie
ul. Daleka 19
tel. 74-815-76-35; fax 74-815-15-05

Telefony alarmowe: 600 073 883; 600 073 884

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
gmina: Ząbkowice Śląskie
powiat: ząbkowicki
województwo: dolnośląskie

NIP: 887-15-97-703

Godziny urzędowania:
poniedziałek - piątek: 7:30 - 15:30.

 

logo1 logo2 logo3 logo4 logo5
W3A.PL Logo