Uwaga hodowcy drobiu! Nadal obowiązują obostrzenia

ptaki 2 20170324 123927282922 marca br. w Starostwie Powiatowym w Ząbkowicach Śląskich odbyło się kolejne, zwołane w trybie pilnym, nadzwyczajne posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Dotyczyło ono występowania na terenie kraju ognisk wirusa wysoce zjadliwej odmiany grypy ptaków H5N8. Posiedzeniu przewodniczył Roman Fester – Starosta Ząbkowicki, a w spotkaniu udział wzięli przedstawiciele służb, inspekcji, straży oraz przedstawiciele gmin powiatu ząbkowickiego. Przedstawiciele Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Ząbkowicach Śląskich przedstawili uczestnikom spotkania stan sytuacji epizootycznej w Polsce i Europie. W związku z występowaniem dużej ilości ognisk H5N8 za zachodnią i południową granicą Polski.

Wiesław Kałamaga - Powiatowy Lekarz Weterynarii w Ząbkowicach Śląskich przypomniał, iż nadal istnieje obowiązek stałego zamknięcia w zadaszonych pomieszczeniach ptaków, w tym drobiu oraz bezwzględnego przestrzegania zasad bioasekuracji, tzn. zabezpieczenia gospodarstwa, określonych w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 20 grudnia 2016 r. w sprawie zarządzenia środków związanych z wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków. Lekceważenie obowiązków określonych w rozporządzeniu - wykryte na przykład podczas prowadzonych kontroli - wiąże się z groźbą poniesienia wysokiej kary administracyjnej.

Wszystkie służby, inspekcje i straże oraz przedstawiciele samorządów gminnych zapewniły o gotowości do podejmowania działań w zakresie swoich kompetencji oraz współdziałania z pozostałymi instytucjami w sprawach nadzoru nad przestrzeganiem zakazu wypuszczania drobiu.

3ptasia grupa small