Wymiana z partnerską szkołą w Bad Mergentheim - Niemcy

szkolnictwo 1 20170418 1464228756W dniach 31.03 - 07.04.2017 młodzież Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Hipolita Cegielskiego w Ziębicach i Zespołu Szkół Zawodowych im. Stanisława Staszica w Ząbkowicach Śląskich przebywała na wymianie z niemiecką szkołą KSM - w Bad Mergentheim. Jest to efekt dziesięcioletniej współpracy powiatu ząbkowickiego i powiatu Main-Tauber – Niemcy.

Grupa 14 uczniów wraz z opiekunami: Barbarą Bryl i Moniką Zator szczęśliwie dotarła do szkoły KSM w godzinach południowych. Młodzież pełna obaw i jednocześnie zaintrygowana niemieckimi partnerami czekającymi na przystanku, wysiadła z autobusu a następnie bardzo szybko każdy uczeń odnalazł swojego korespondenta i … rozpoczęła się przygoda. Zgodnie z tradycją programu wymiany międzynarodowej polscy uczniowie mieszkali w domach swoich niemieckich kolegów i koleżanek. Szczególnie trudny był początek, gdyż trzeba było przełamać pierwsze lody spędzając popołudnia z niemieckimi przyjaciółmi i z ich rodzinami. Z każdym dniem pozbywali się stereotypowego myślenia, otwierali się na nowości, a przede wszystkim uczyli się współpracować oraz spędzać razem wolny czas. Bardzo intensywne były ćwiczenia w porozumiewaniu się językiem niemieckim i angielskim.

Zarówno polscy, jak i niemieccy uczniowie zwiedzili miasta Bad Mergentheim i Würzburg, uczestniczyli w zajęciach szkolnych, w biegach półmaratonu, grali w minigolfa, zwiedzili i pracowali w firmie Würth, zakład dla osób niepełnosprawnych w Gerlachsheim i ostatni wieczór spędzili w klubie strzeleckim w Marbach.

Wyjazdy takie jak ten, uczą dyscypliny i samodzielności, pomagają zdobyć umiejętność porozumiewania się z innymi ludźmi w obcym kraju, radzenia sobie w różnych sytuacjach. Podczas wymiany istnieje możliwość poznania kraju i jego historii, ale przede wszystkim poznania ludzi, ich zwyczajów, języka.

Wszystkim żal było odjeżdżać. Rzeka Tauber i winnice położone na zboczach doliny pozostawiły niezapomniane wrażenia. Teraz w maju młodzież niemiecka zawita do polskich rodzin. Z niecierpliwością czekamy na Nich!

autor: Barbara Bryl