Ta wiedza może uratować życie – relacja z IV Pikniku Ratowniczego

ratownictwo 1 20170529 2017108814Bezpieczny Powiat Ząbkowicki to program, który od czterech lat realizowany jest przez Starostwo Powiatowe. W sobotę 27 maja 2017 r. na plantach przy ruinach zamku w Ząbkowicach Śląskich odbył się Piknik Ratowniczy połączony z III Powiatowym Piknikiem Rodzin Zastępczych. Było to podsumowanie programu polegającego na szkoleniu młodzieży z podstaw udzielania pierwszej pomocy. Organizatorami wydarzenia byli Starostwo Powiatowe w Ząbkowicach Śląskich oraz Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie.

 

 

Sobotni piknik rozpoczęły zawody szkolnych zespołów ratowniczych, w których udział wzięły cztery zespoły. Ekipy po kolei pokonywały stacje, na których pozorowano różne zdarzenia losowe. Jerzy Piotrowski podsumowując zmagania młodych ratowników stwierdził, że w większości wypadków uczestnicy bardzo dobrze przystąpili do udzielania pomocy poszkodowanym. Ostatecznie pierwsze miejsce zajęła drużyna ZSZ Ząbkowice Śląskie, drugie ZSP Ziębice, a trzecie Aktywni Kreatywni z Braszowic. Trzecia ekipa już po raz drugi gościnnie brała udział w zmaganiach ratowniczych. Wszyscy uczestnicy z rąk Starosty Ząbkowickiego Romana Festera i Wicestarosty Mariusza Szpilarewicza plecaki sportowe.

 

W sobotę ogłoszono również wyniki w konkursie pożarniczym zorganizowanym przez Wydział Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego. Nagrodzono laureatów konkursu PCPR na najlepsze ciasto pikniku. Uzupełnieniem pikniku były występy uczniów szkół na scenie, pokazy ratownictwa technicznego przez zastępy OSP z Tarnowa i Barda, instruktaże RKO i udrażniania dróg oddechowych niemowlęcia przy zakrztuszeniu. Warto dodać, że przy ruinach zamku na dzieci czekał bezpłatny park zabaw, tyrolka przygotowana przez ratowników Wałbrzysko-Kłodzkiej Grupy GOPR, a także Komisarz Lew.

logo1 logo2 logo3 logo4 logo5
W3A.PL Logo