Pamięć o Sybirakach

dzie sybiraka 3 20170920 1785035096W ziębickim kościele pw. św. św. Piotra i Pawła odbyły się uroczystości związane z obchodami Światowego Dnia Sybiraka, które zorganizowało Koło Sybiraków w Ziębicach. Po mszy św. koncelebrowanej przez ks. proboszcza Rafała Hoczka SChr, ks. porucznika Krzysztofa Deję, rektora i dyrektora Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Henrykowie oraz o. Wiesława Rymarczyka OCist z Henrykowa, program artystyczny przedstawiła młodzież z Zespołu Szkół Samorządowych w Henrykowie.

Pod obeliskiem upamiętniającym Zesłańców Sybiru wiązanki kwiatów złożyły delegacje samorządów i placówek oświatowych. Powiat Ząbkowicki reprezentowany był przez starostę Romana Festera i wicestarostę Mariusza Szpilarewicza, gminę Ziębice reprezentowała burmistrz Alicja Bira, a asystę honorową pełniła kompania klas wojskowych z Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego. Po uroczystości prezes ziębickiego Koła Sybiraków Marian Gwiazdowski podziękował młodzieży oraz pocztom sztandarowym za udział w uroczystości. Światowy Dzień Sybiraka obchodzony jest od 1991 roku w dniu, który upamiętnia napaść wojsk sowieckich na Polskę w 1939 roku.