Powiatowe uroczystości obchodów Narodowego Święta Niepodległości rozpoczęte

rocznica 10 20171110 1643293754Już jutro, 11 listopada 20017 r., będziemy świętować 99 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. W Powiecie Ząbkowickim uroczystości rozpoczęły się w dniu dzisiejszym Powiatowo-Gminną Akademią, przygotowaną przez ziębickie dzieci i młodzież. Na jutro zaplanowano kolejne wydarzenia przypominające o fakcie, że nasz kraj przez 123 lata (1795-1918) nie widniał na mapie Europy.

„Niepodobna oddać tego upojenia, tego szału radości, jaki ludność polską w tym momencie ogarnął. Po 120 latach prysły kordony. Nie ma „ich”. Wolność! Niepodległość! Zjednoczenie! Własne państwo! Na zawsze! Chaos? To nic. Będzie dobrze. Wszystko będzie, bo jesteśmy wolni od pijawek, złodziei, rabusiów, od czapki z bączkiem, będziemy sami sobą rządzili. (...) Cztery pokolenia nadaremno na tę chwilę czekały, piąte doczekało. (...)” – tak o odzyskaniu niepodległości pisał Jędrzej Moraczewski.

Chwilę tę przypominali również uczniowie występujący na powiatowej akademii oraz Roman Fester – Starosta Ząbkowicki, który w swoim wystąpieniu przypomniał zgromadzonym, że to dzięki bohaterskim Polakom możemy dzisiaj żyć w wolnej i niepodległej Polsce. Starosta przedstawił również krótki zarys historii kraju po II wojnie światowej oraz drogę Polski do Unii Europejskiej oraz kilka ważnych dat w drodze o prawdziwą niepodległość i wolność Narodu Polskiego. W piątek oficjalnie otwarto wystawę fotograficzną „Drogi do Niepodległej”, którą można zwiedzić w Ziębickim Centrum Kultury. Starosta wspólnie z burmistrz Ziębic Alicją Birą zaprosili wszystkich zgormadzonych na dalsze punkty uroczystości zaplanowane na sobotę. Na uroczystą Mszę Świętą w Bazylice Mniejszej (9:00) oraz Biesiadę Patriotyczną w ZCK (godz. 16:00). Jednocześnie na koniec podziękował wszystkim uczestnikom za obecność potwierdzającą prawdziwy patriotyzm życząc udanego świętowania.