Wiedza o HIV/AIDS może uratować życie

konkurs 7 20171211 1690607915Powiatowa Olimpiada Wiedzy o HIV/AIDS już od kilku lat cieszy się sporym zainteresowaniem. Organizowana przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną z Ząbkowic Śląskich skierowana jest do uczniów szkół ponadgimnazjalnych z terenu powiatu ząbkowickiego. W piątek 1 grudnia 2017 r. odbył się finał olimpiady, w którym uczestniczyło 24 uczniów, wyłonionych w eliminacjach szkolnych. Najlepsi wykazali się rozległą wiedzą w poruszonym temacie.

 

 

Konkurs miał na celu poszerzenie wiedzy i świadomości młodzieży nt. zapobiegania zakażeniom HIV, chorób przenoszonych drogą płciową oraz kształtowanie postaw wobec ludzi żyjących z HIV i chorych na AIDS. Na uczestników czekał test z pytaniami otwartymi oraz zamkniętymi z zakresu wiedzy: pochodzenie, budowa i biologia wirusa HIV; patogeneza zakażeń HIV; choroby przenoszone drogą płciową; objawy kliniczne w przebiegu zakażeń HIV i AIDS; zapobieganie zakażeniom; HIV, AIDS a prawa człowieka; psychospołeczne problemy osób żyjących z HIV i chorych na AIDS; opieka nad osobami żyjącymi z HIV i chorymi na AIDS; organizacja i instytucje zajmujące się problematyką AIDS w Polsce. 

 

Najlepiej z testem poradziła sobie uczennica LO Ząbkowice Śląskie Natalia Kowalska. Drugie miejsce zajęła Agata Gancarz (LO Ząbkowice Śląskie), trzecie Ewelina Mucha (ZSP Ziębice), czwarte Aleksandra Fedyszyn (ZSP Ziębice), a piąte Aleksandra Grudziska (LO Ząbkowice Śląskie). Wszyscy uczestnicy Olimpiady otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe ufundowane przez sponsorów: Starostwo Powiatowe w Ząbkowicach Śląskich, Urząd Miejski w Ziębicach, Firmę „OMEGA PLUS” Grzegorza Wolaka z Ożar oraz Firmę „Ekodynamic” Sp. z o.o. Wrocław.

 

logo1 logo2 logo3 logo4 logo5
W3A.PL Logo