Robert Sowa i Grupa Prymat w ZSP Ziębice

warsztaty 6 20180213 1559189758W Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Hipolita Cegielskiego odbyły się niecodzienne warsztaty. Były one wynikiem  ogólnopolskiej akcji szkoleniowej, organizowanej przez Grupę PRYMAT, w szkołach o branży gastronomicznej na terenie Polski. Prowadzącym warsztaty był Robert Sowa z grupą kucharzy. Gośćmi warsztatów byli: Pan Waldemar Załuski, właściciel Największej Patelni Plenerowej w Polsce oraz samorządowcy.

Warsztaty rozpoczęło krótkie spotkanie Pana Roberta Sowy z uczniami innych szkół, którzy przybyli na nasze zaproszenie. Następnie wszystkim uczestnikom warsztatów zostały przydzielone poszczególne zadania i pod czujnym okiem aż trzech mistrzów kulinariów wszyscy przystąpili do pracy.

 

Jako pierwsze danie uczniowie przygotowali mix 5 zakąsek, w tym hummus, roladki z szynki parmeńskiej, nadziewane suszone pomidory, tapenade z czarnych oliwek,  pastę z tuńczyka z serem kremowym, solą i cytryną. Hitem warsztatów był fantastyczny deser bezowy z kremem oraz pieczone piersi z kaczki podane ze smakowitym sosem na bazie skarmelizowanych śliwek z  masłem, śliwowicą, kardamonem. Warsztaty odbyły się w dwóch turach, uczniowie po warsztatach mieli okazję udać się na degustację tych wspaniałych wytworów sztuki kulinarnej.

 

Degustacja potraw była zwieńczeniem tej swoistej przygody kulinarnej, w której jedną z głównych ról odegrały przyprawy Prymat – zasponsorowane Szkole. Osobą koordynującą sprawy logistyczne ze strony Grupy Prymat był pan Filip Lato. Wszyscy uczniowie otrzymali certyfikaty uczestnictwa oraz książki kucharskie Roberta Sowy. Serdecznie dziękujemy Panu Robertowi Sowie, Jego teamowi, Panu Filipowi Lato oraz Panu Waldemarowi Załuskiemu.

logo1 logo2 logo3 logo4 logo5
W3A.PL Logo