Na Maltę po zawodowe doświadczenie

szkolnictwo 4 20180621 1612884921Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Hipolita Cegielskiego w Ziębicach w bieżącym roku realizuje po raz kolejny projekt Experiencia – zdobywamy doświadczenie międzynarodowe - czyli staże zagraniczne dla uczniów i absolwentów szkół zawodowych oraz mobilność kadry kształcenia zawodowego, realizowany przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji współfinansowany przez Unię Europejską w ramach środków Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój. Na przełomie kwietnia i maja 32 uczniów szkoły, technicy informatycy, gastronomowie, fryzjerzy i jeden mechanik odbywało miesięczny staż zawodowy w kraju leżącym w sercu Morza Śródziemnego - Malcie.

 

O Malcie mówi się, że jest to ogromne muzeum pod otwartym niebem. Warto przyjechać tu , aby zobaczyć bardzo stare kamienne świątynie, średniowieczne miasta, barokowe kościoły i ciche wioski, ale też po to, by nurkować i surfować, pływać, grać w golfa, uczyć się języka angielskiego oraz odbywać praktyki zagraniczne. Do udziału w praktykach zawodowych zakwalifikowani zostali uczniowie z dobrymi wynikami w nauce, zainteresowani zdobywaniem kwalifikacji zawodowych, znający języki obce oraz wyróżniający się kulturą osobistą i dobrym zachowaniem. Przed wyjazdem wszyscy uczniowie uczestniczyli w specjalnym, wielogodzinnym kursie z przygotowania językowego i kulturowego, który w wielu codziennych sytuacjach ułatwił im pobyt za granicą.

 

7 czerwca w auli szkoły odbyło się podsumowanie projektu.  Szkolne święto uświetnili goście: Jan Kamiński - starszy wizytator wydziału kształcenia ponadgimnazjalnego z Kuratorium Oświaty we Wrocławiu, wicestarosta Powiatu Ząbkowickiego dr Mariusz Szpilarewicz, Przewodnicząca Rady Miejskiej w Ziębicach Małgorzata Stolarek, członek Zarządu Rady Powiatu Ząbkowickiego pan Marian Kozyra, Andrzej Regner dyrektor Gminnego Centrum Edukacji i Sportu w Ziębicach, Rafał Śledź naczelnik Wydziału Funduszy Zewnętrznych Rozwoju i Promocji w Gminie Ziębice, dyrektorzy szkół gminnych i powiatowych, Mirosław Masłowski dyrektora ZCK w Ziębicach, prezes Fundacji Mode Paulina Bilska - Marek, Neil Fleischauer – Prezydent Brighton Sisters Cities wraz z młodzieżą ze Stanów Zjednoczonych, nauczyciele z Barcelony, wolontariusze z organizacji AISEC z Chin i Indii oraz dyrekcja, nauczyciele oraz młodzież z  Zespołu Szkół i Placówek z Bolkowa. Uczniowie z naszej szkoły oraz ze szkoły w Bolkowie przygotowali prezentacje multimedialne, konkurs wiedzy o Malcie, a klasy gastronomiczne przygotowały pyszne potrawy maltańskie. – Staże zagraniczne w rzeczywistych warunkach pracy, w których młodzi ludzie muszą znaleźć się w relacjach z klientami, ale i wpisać się w oczekiwania pracodawcy, w sytuacji, gdy muszą posługiwać się językiem obcym, są najefektywniejszą formą kształcenia zawodowego. A dzisiejsze podsumowanie z prezentacjami z pobytu pokazuje, że nie tylko najefektywniejszą, ale i najpiękniejszą – powiedział podczas podsumowania Mariusz Szpilarewicz. Stażyści zaprezentowali miejsca swojej pracy, opowiadali o swoich obowiązkach zawodowych oraz realizacji celów staży, którymi był wzrost umiejętności zawodowych, społecznych i językowych. Wszystkie cele zostały zrealizowane, a udało sie jeszcze więcej. Uczniowie szlifowali język angielski, ale również uczyli się języka maltańskiego. Ich wiedza i umiejętności zawodowe po powrocie są na bardzo wysokim poziomie. Nauczyli się pracować w zespole. Są pewni, że mają większą szansę na znalezienie lepszej pracy po zakończeniu edukacji. Wielu z nich już dzisiaj widzi siebie na europejskim rynku pracy. Zauważyli, że łatwo adoptują się do nowych warunków, dzięki czemu przekonali się, że można pracować nie tylko w miejscu zamieszkania, ale korzystać w pełni z otwartych granic Unii Europejskiej. Liczna grupa uczniów technikum usług gastronomicznych pracowała w barach i restauracjach. Uczniowie poznali procedury przygotowania regionalnych i narodowych potraw maltańskich. Staż na Malcie był dla gastronomów wspaniałym doświadczeniem zawodowym i kulturalnym, jak i możliwością praktycznej nauki języka, nie tylko angielskiego. Uczniowie zgodnie twierdzą, że zdobyte doświadczenia są bezcenne i przydadzą się w ich przyszłej pracy w branży gastronomicznej. Również pracodawcy byli zadowoleni ze współpracy z naszymi uczniami. Wielu uczniów otrzymało propozycję pracy. Uczennice 3 klasy technikum fryzjerskiego pracowały w maltańskich zakładach fryzjerskich. W salonach pracowali wspaniali, otwarci, uśmiechnięci i życzliwi ludzie - mentorzy naszych uczennic. Stażystki wykonywały mycie, suszenie, farbowanie i rozjaśnianie włosów według najnowszych technik. Pracownicy dbali również o fryzury i makijaż dziewczyn, codzienne odżywki, maski, modne upięcia i loki, nasze koleżanki wyglądały zjawiskowo. Szczególnie ważny był bezpośredni kontakt z klientami, dziewczyny doskonaliły swój warsztat językowy z uwzględnieniem słownictwa zawodowego.  Podczas wizytacji pracodawcy wypowiadali się o nich w samych superlatywach: że są pracowite, twórcze, uśmiechnięte, dziewczyny otrzymały wiele komplementów, wróciły zadowolone i z przekonaniem, że rynek europejski czeka na nich z otwartymi rękami. Grupa informatyczna pracowała w serwisach komputerowych, gdzie uczniowie diagnozowali i usuwali usterki systemów operacyjnych oraz aplikacji. Naprawiali sprzęt komputerowy i różnego rodzaju urządzenia peryferyjne. Wielkim wygranym w branży informatycznej jest Dawid Zwijacz. Dawid odbywał staż w firmie, która zaopatruje 800 sklepów w całej Europie w towar kosmetyczny. Szef wysoko ocenił umiejętności zawodowe Dawida oraz jego cechy charakteru jak pracowitość, punktualność, kreatywność oraz pozytywne nastawienie do świata. Nasz kolega otrzymał propozycję pracy oraz prezent finansowy od swojego szefa. Uczeń technikum mechanicznego Paweł Antos zdobywał doświadczenie zawodowe w branży mechanicznej. Podczas 4 tygodni praktyki poznał zasady pracy w maltańskiej firmie, obsługiwał obrabiarki mechaniczne, dokonywał pomiarów, naprawiał elementy maszyn i urządzeń. W czasie weekendów uczestnicy praktyk realizowali program turystyczny. 21 kwietnia o poranku wypłynęli promem z portu Cirkewwa zwiedzać wyspę Gozo . Podziwiali tam dziewicze wybrzeża, małe wioseczki, stolicę Victoria, barokowe kościoły i nowoczesne kurorty. W marcu 2017 roku cały świat obiegła dramatyczna relacja z zawalenia jednej z najbardziej charakterystycznych atrakcji Gozo -  Azure Window. Każdy chciał zobaczyć to miejsce, które możemy już tylko zobaczyć w filmach, książkach i pocztówkach.

 

Organizatorzy przygotowali dla uczniów jeszcze jedną atrakcję, w sobotę 28 kwietnia uczniowie z Ziębic, Wałbrzycha, Bolkowa i Wielunia w Hunter Game w Vallecie. Zadaniem uczniów było znalezienie zabytków, atrakcji, rozmowa z mieszkańcami, robienie zdjęć oraz kręcenie filmów. Wielu naszych uczniów znalazło sie w zwycięskiej drużynie.

 

Po prezentacji prowadzący zaprosili uczniów do wspólnej zabawy - konkursu wiedzy o Malcie. Można było dowiedzieć się z ilu wysp składa się archipelag maltański, od ilu lat można się na Malcie rozwodzić, poznać nazwę narodowej potrawy, gdzie podróżował Święty Paweł, gdy rozbił się o wybrzeża Malty  i wiele innych. Pytania były podchwytliwe, ale udało się wyłonić zwycięzców, którzy otrzymali piękne książki i upominki. Na koniec uczniowie podziękowali swoim nauczycielom, pani Małgorzacie Noculak, Beacie Krasińskiej, Marioli Siembidzie, Grzegorzowi Noculakowi, Michałowi Józwiszynowi i Stanisławowi Wróblewskiemu za opiekę, wsparcie, rozwiązywanie codziennych problemów oraz dyrekcji i  organizacji partnerskiej, że mieli możliwość odbycia staży zagranicznych na pięknej Malcie.

logo1 logo2 logo3 logo4 logo5
W3A.PL Logo