Rajd Rowerowy brzegami Topoli oraz Kozielna

rajd rowerowy 1 20120704 1103339896XIII edycja Powiatowego rajdu Rowerowego już za nami. Tym razem ponad 300 cyklistów wyruszyło z Błotnicy koło Złotego Stoku by przejechać 12 km trasę brzegami zbiorników Topola i Kozielno. Wszyscy pokonali trudy rajdu i z uśmiechem dotarli na metę. A tam czekało na nich miasteczko rowerowe, posiłek regeneracyjny, konkursy z nagrodami, a także gadżety rajdowe cieszące się bardzo dużym zainteresowaniem.


„W tym roku zmieniliśmy nieco charakter rajdu. Przenieśliśmy się dzięki uprzejmości RZGW ze Srebrnej Góry nad zbiorniki wodne Topola oraz Kozielno i jak się okazało był to strzał w dziesiątkę. Teraz co roku rajd wędrował będzie do innych, ciekawych miejsc.  Ilość osób biorących udział w sportowej imprezie mówi sama za siebie – to dobry pomysł. Nasze zaproszenie przyjęły zarówno dzieci, ich rodzice jak również osoby dorosłe. Sadzę, że tego typu imprezy sportowo-rekreacyjne są bardzo dobrym narzędziem promocji walorów turystycznych i rekreacyjnych Ziemi Ząbkowickiej. To również promocja zdrowego i sportowego tryby życia”– komentuje Starosta Ząbkowicki Roman Fester.

I trudno się z tym nie zgodzić. Na Powiatowy Rajd Rowerowy przyjechały osoby z Wrocławia, Kłodzka, Dzierżoniowa, Paczkowa, Strzelina, Jaszkowej, Paczkowa, Kamienicy, a nawet z Jastrzębia Zdroju.  Nie zabrakło oczywiście mieszkańców powiatu ząbkowickiego, którzy licznie przybyli na miejsce startu.

„Organizacja rajdów rowerowych, w tym Powiatowego Rajdu Rowerowego i to już po raz trzynasty, uwzględniając ogromną ponad trzystuosobową obsadę to najlepszy dowód, że nasza społeczność chce i potrafi w sposób fizycznie aktywny spędzać wolny czas. Organizacja rajdu w Gminie Złoty Stok, w miejscowości Błotnica to z jednej strony docenienie wysiłków naszej Gminy w zakresie mocno rozwijającego się amatorskiego jak i zawodowego kolarstwa górskiego, a z drugiej strony to promocja kolejnej bardziej łagodniej trasy rowerowej, biegnącej wałami zbiorników wodnych Topola i Kozielno. Piękna trasa, bliskość wody, piękna panorama Gór Złotych i trasa praktycznie dla każdego od małego do nieco w wieku podeszłego nie pozostawia wyboru. Siadaj na rower, a na pewno jak raz tę trasę „zaliczysz” to robić to będziesz nieustannie” – tak do udziału w rajdzie zapraszał burmistrz Złotego Stoku Stanisław Gołębiowski.

Swojego zadowolenia z rajdu nie krył również gospodarz gminy Ząbkowice śląskie Marcin Orzeszek. – „Tegoroczna zmiana koncepcji Powiatowego Rajdu Rowerowego okazała się strzałem w dziesiątkę. Sprawiła, że w tym roku liczba uczestników rajdu podwoiła się, co trzeba uznać za duży sukces organizatorów i naszego regionu. Usytuowanie rajdu u podnóża Gór Złotych, nad zbiornikami Topola i Kozielno spowodowało również, że w rajdzie wzięły udział osoby spoza Powiatu Ząbkowickiego. Myślę, że rozmach organizacyjny i uatrakcyjnianie rajdu, tak jak  to miało miejsce w tym roku oraz idea przeprowadzania rajdu co rok w innej gminie naszego powiatu sprawi, że w kolejnych latach liczba uczestników stale będzie się powiększać, czego życzę organizatorom”.

Rajd zgodnie z tradycją składał się z dwóch części. Pierwsza to przejazd spacerowym tempem odcinka 12 km wałami zbiorników Topola i Kozielno, a druga to konkurencje sprawnościowe z nagrodami, w tym rowerami górskimi. W każdej konkurencji udział brało kilkudziesięciu uczestników, a więc łatwo nie było. Najlepsi jednak pokazali klasę i zasłużenie wygrali rowery górskie ufundowane przez sponsorów. W poszczególnych konkurencjach zwyciężali: Jazda żółwia - I Tomasz Turczyn, II Bartosz Gembara, III Jarosław Rodak. Zakręcony slalom - I Amadeusz Kokoszka, II Grzegorz Dąbski, III Łukasz Juszczak. Ósemka - I Łukasz Juszczak, II Tomasz Głowacki, III Grzegorz Dąbski. Ósemka dla dzieci do lat 12 - I Oskar Gembara, II Jakub Dwornik, III Gracjan Misztela. Balonowy slalom tylko dla kobiet - I Sonia Puzio, II Beata Karpińska, III Marta Kanarek. Slalom rowerowy - I Damian Dąbski, II Kamil Kokoszka, III Marcin Zarzycki. Slalom rowerowy dla dzieci do lat 12 - I Wojciech Horodyński, II Jakub Dwornik, III Kacper Socha. Beczkowóz - I Amadeusz Kokoszka, II Kamil Kokoszka, III Wojciech Karol. Wyciskanie roweru - I Andrzej Olewicz, II Zbigniew Klimas, III Wojciech Kuzera. Tor samorządowców - I Andrzej Rapacz, II Stanisław Gołębiowski, III Tadeusz Sobski.

Wśród uczestników został rozlosowany również rower górski ufundowany przez Starostę Ząbkowickiego. Szczęśliwym posiadaczem okazał się Richard Basiga z Kamieńca Ząbkowickiego. Warto również zaznaczyć, iż w tym roku każdy z uczestników otrzymał za darmo koszulkę BIKE-owa Ziemia Ząbkowicka, smycz, opaskę odblaskową, a także posiłek regeneracyjny.

Starosta Ząbkowicki Roman Fester składa serdeczne podziękowania sponsorom, którzy corocznie wspierają inicjatywę Powiatowego Rajdu Rowerowego. A w tym roku byli to:

 • Andrzej Pacholak – Właściciel „RPPH Ziębice”,  
 • Andrzej Pacholak – Dyrektor „Silesian Grain” Sp. z o.o.,  
 • Józefa Warechowicz – Prezes Zarządu Banku Spółdzielczego w Ząbkowicach Śląskich,  
 • Adam Pierzga – Prezes „Magnezyty Grochów”,  
 • Teresa Pinkos - Dyrektor Oddziału Banku Polskiej Spółdzielczości w Ząbkowicach Śląskich,
 • Kamila Napora – Dyrektor Oddziału Banku Gospodarki Żywnościowej
 • w Ząbkowicach Śląskich,
 • Alicja Kulawiec – Dyrektor Szpitala im. Św. Antoniego w Ząbkowicach Śląskich,
 • Izabela i Grzegorz Opioła - Właściciele ELEKTRO-PARTNER Hurtownie Elektrotechniczne,
 • Stanisław Gołębiowski – Burmistrz Złotego Stoku,   
 • Marcin Orzeszek – Burmistrz Ząbkowic Śląskich,
 • Jerzy Syposz – Właściciel PHU „Wersalin” Doboszowice,
 • Zbigniew Jarosz – Prezes Zarządu GS Samopomoc Chłopska w Ząbkowicach Śl.,
 • Wiesław Pasek – Kierownik Masarni Stolec,
 • Beata i Piotr Orzech – Właściciele firmy Dalux,

 

 

Projekt „BIKE-owa Ziemia Ząbkowicka – promocja walorów obszaru LGD „Qwsi" poprzez organizację powiatowego rajdu rowerowego" ubiega się o dofinansowanie w ramach działania 4.1/413 „Wdrażanie Lokalnych Strategii Rozwoju" objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007-2013 z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich.

logo1 logo2 logo3 logo4 logo5
W3A.PL Logo